
Изпитна тревожност
Изпитната тревожност е специфичен тип тревожност, която се характеризира с прекомерно безпокойство както в очакването на тест …
За детското развитие и възпитание:
Какво е типично спрямо възрастта и кога имаме повод да се притесним? Кога да махнем памперса? Как да подкрепим развитието на детето? Какво провокира реакциите на детето – дали е инат или сензорно претоварване? Какво е емоционална интелигентност и кога се формира?
Ако сме пропуснали важна тема, която ви интересува – пишете ни, за да я включим в следващата ни публикация.
Изпитната тревожност е специфичен тип тревожност, която се характеризира с прекомерно безпокойство както в очакването на тест …
Сънят и приспиването на детето са честа тема на разговор сред родителите на малки деца. По тази причина ще посветим следващия …
Споделяме с вас статия, в която Преслава отговори на въпросите на списание “Здраво дете” за емоционалния свят на бебетата.
Пространството, в което детето съществува, е съществена част от формирането на личността му. Средата е източникът на преживявания, опит и познания за всяко дете.
Статията разглежда подхода Floortime, представен от клиничния психолог Александра Антонова.
Каква е ролята на ранния детски опит в този процес? Какво могат да направят родителите, за да промотират здравословното хранене още в кърмаческа възраст?
Какво стои зад детските реплики „Това няма да го ям!“, „Пак ли ще ядем?“ или отказите на мъника да седне да яде, без да има играчки, таблет, храната да е сервирана по точно определен начин или храна, която доскоро е била любима, в момента да бъде напълно отхвърляна.
Преценката кога детето да започне да посещава ясла/ детска градина е в ръцете на родителите. Понякога обстоятелствата налагат по-ранно или по-късно от желаното стартиране. Независимо
В този материал ще разгледаме ползите от посещаване на детско заведение и ще зададем въпроси, които да дадат ориентир кога е времето детето да тръгне на градина.
Настоящата статия ще опише няколко важни умения в ранното детско развитие, които следва да бъдат разгледани като изключително важни елементи в процеса на проговарянето и в развитието като цяло.
Тръгването на детето в първи клас е голяма и съществена промяна за цялото семейство. В следващите редове ще разгледаме различните аспекти на понятието „училищна готовност“.
Сензорната интеграция е процесът, чрез който хората регистрират, модулират и разграничават усещанията, получени от сетивната система. Тя е несъзнателен процес и основополагащ фактор в ранното детско развитие.
Всеки от нас реагира по различен начин на пронизващ шум, леко погалване или силна прегръдка. В следващите редове ще обърнем внимание защо това е така и колко важна е сетивната система и процесите на сензорна интеграция за здравото физическо и психическо разавитие на детето.
В днешната статия искаме да ви предоставим информация за това как детският мозък се развива и как сензорните преживявания оказват влияние върху този процес.
Това може да бъде колкото вълнуващо и очаквано, толкова и предизвикателно. В следващите редове са предложени няколко насоки, с които да онагледим преживяванията на децата и да спомогнем процеса на реадаптация към яслата и детската градина.
Една от най-вълнуващите теми както за специалисти, така и цялото семейство, е ранното детското развитие. Кога, какво и защо трябва да знаем за този период?
Правилното двигателно развитие повлиява всички аспекти на детското развитие – когнитивно, езиково, социално и емоционално.
Страховете са универсално преживяване за детството. Според науката, в голямата си част това са типични реакции, които следват определена последователност в човешкото развитие.
Проговарянето е сложен и много интригуващ процес за родителите, които често питат как да подкрепят детето в усвояването на езика.
Не пропускайте най-новите статии и предложения за игри! Запишете се за нашия месечен бюлетин като оставите своя имейл: